Czy mogę sporządzić wykaz inwentarza zamiast spisu inwentarza? Firma pożyczkowa, której dziadek był winien pieniądze, żąda ode mnie przygotowania spisu inwentarza, a z tego co wiem musi to zrobić komornik i to dużo kosztuje. Czy muszę sporządzić spis, czy może być wykaz?
Tak. Niestety w takim przypadku konieczne będzie sporządzenie spisu inwentarza u komornika. Wykaz inwentarza z założenia ma upraszczać procedury związane z nabyciem spadku oraz określać granice odpowiedzialności za długi spadkowe. Nadal jednak oficjalnym dokumentem jest spis inwentarza u komornika. Jeśli sporządzany jest spis inwentarza, nie ma już sensu przygotowywać wykazu, gdyż spis będzie tu nadrzędnym dokumentem i według niego spadkobierca spłaca długi spadkowe.
Przygotowanie spisu inwentarza zleca się komornikowi sądowemu. Niestety jest to usługa płatna i czasami ustalenie stanu majątku spadkowego może być kosztowne. Komornik za każdą rozpoczętą godzinę pracy bierze około 400 zł, do tego dochodzą często wyceny aktywów z udziałem biegłych rzeczoznawców. Dlatego koszty sporządzenia spisu inwentarza mogą sięgać nawet powyżej 10 tys. zł. Koszty przygotowania spisu pokrywa jednak ten, kto domaga się weryfikacji stanu schedy – czyli najczęściej wierzyciel. Dlatego w opisanej sytuacji zlecenie spisu powinno wyjść od firmy pożyczkowej i to ona powinna pokryć jego koszty.
W normalnej sytuacji wystarczające jest indywidualne sporządzenie wykazu inwentarza. Spis zaś będzie przygotowywany tylko w sytuacjach spornych, gdy istnieje rozbieżność opinii na temat rzeczywistej wartości majątku (np. wierzyciel uważa, że dom umieszczony w wykazie wart jest znacznie więcej, niż wynika to z wykazu, więc zawnioskuje o przygotowanie spisu). Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby samemu zdecydować się na spis inwentarza, a nie na wykaz. Jest wtedy drożej, ale wyceny majątku dokona komornik. Pozwoli to zaoszczędzić spadkobiercy trochę czasu i będzie miał pewność, że wycena dokonana została realnie. Czasami za spis zapłacą sami spadkobiercy. Będzie tak wtedy, gdy zawnioskuje o to osoba zwolniona z kosztów sądowych lub zostanie on sporządzony z urzędu. Dzieje się tak, gdy organy państwowe będą miały wątpliwości co do rzetelności sporządzonego wykazu.
Podstawa prawna: Art. 1031 par.2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zmianami)